Quantcast
Channel: Marcin Górski » Blog
Viewing all articles
Browse latest Browse all 28

O Duchu Gór, czyli legenda ze Szklarskiej Poręby

$
0
0

naskarpieLegendy są zbiorem powieści związanych z postaciami historycznymi, ważnymi wydarzeniami lub miejscami. Zawierają wiele nierealnych motywów oraz zdarzeń. Często mogą być mylone z mitami, ale od mitów różnią się tym, że raczej nie poruszane są w nich tematy związane ze sferą boską. Legendy mają także odbicie w kulturze masowej – podobno Elvis Presley nadal żyje! Myślę, że każdy bez problemu mógłby wskazać najpopularniejsze legendy związane ze swoim miejscem zamieszkania.

Ostatnio spędziłam parę dni w Szklarskiej Porębie. W związku z tym postanowiłam podpytać mieszkańców tego miasta o legendy, które są z nim związane. Usłyszałam trochę interesujących historii, którymi chciałabym się podzielić. Mam nadzieję, że zainspirują was do tego, abyście w nowych miejscach dowiadywali się o lokalne opowieści, które bywają naprawdę bardzo fascynujące.

Wiele osób zamieszkujących Szklarską Porębę wspomina o opowieści związanej z Duchem Gór. Duch Gór był legendarnym władcą Karkonoszy, który zamieniony w wiatr porwał świdnicką księżniczkę Dobrogniewe. Dobrogniewa, narzeczona raciborskiego księcia Mieszka, nie chciała spędzić reszty swojego życia z Duchem Gór. Nakłania go, aby zaczął liczyć rzepę, która rośnie na pobliskim polu. W tym momencie księżniczce udało się uciec do swojego narzeczonego. Dlatego też Duch Gór nazywany bywa także Liczyrzepą. Podobno nadal można usłyszeć w górach, jak rozpacza po stracie ukochanej

A co do powiedzenia w związku z tą legendą mają historycy? Opowieść o Duchu Gór znana była już w średniowieczu. Niemcy nazywali tę postać Rübezahl, Czesi – Pan Jan lub Krakonos, zaś Polacy: Liczyrzepa, Rzepiór, czy Rzepolicz. Za pierwszych popularyzatorów legendy o Duchy Gór można uznać Walończyków. Postać bohatera przedstawiali w taki sposób (zły duch albo demon), że miał on wywoływać strach przed osobami, które niepokornie wybierają się w wysokie góry bez odpowiedniego zabezpieczenia. Duch Gór przedstawiany jest najczęściej jako starzec z długą, siwą brodą i kosturem. Ma być on strażnikiem górskiej flory i fauny i karać tych, którzy nie okazują jej odpowiedniego poszanowania.

Postać Ducha Gór ma też swoje odzwierciedlenie w sztuce. Był on inspiracją dla wielu malarzy, rzeźbiarzy i pisarzy. Najstarszy wizerunek Liczyrzepy znajduje się na mapie Karkonoszy z 1561 roku. Jego autorem był wrocławski kartograf Martin Helwig. Dla szerszej publiczności najbardziej znany obraz Ducha Gór został rozpowszechniony dzięki obrazowi Mortiza von Schwinda. Obecnie malunek można podziwiać w Monachium, w Schack Galerie. Kolejnym malarzem zafascynowanym górskimi mitami, legendami oraz twórczością Richarda Wagnera był Harmann von Hendrich, Wraz Bruno Wille, filozofem i pisarzem, stworzyli w Szklarskiej Porębie „Halę baśni” (org. „Sagenhalle”). Był to budynek wzniesiony w 1903 roku, zaprojektowany przez architekta Paula Englerta. Jego wystrój nawiązywał do starogermańskich legend. Aktualnie w miejscu, w którym stała „Hala baśni” (uległa zniszczeniu w latach 60.) znajduje się Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Politechniki Wrocławskiej „Radość”.

I co myślicie o powyżej historii? Ile jest w niej prawy, a ile nierealnych wydarzeń? Podobno w każdej baśni jest ziarnko prawdy. Wierzę, że tak było też w przy przypadku. Może też uda mi się kiedyś spotkać Ducha Gór.

Autor tego artykułu
Ten artykuł został przygotowany przez firmę naskarpie.net. Naskarpie.net to pensjonat w Szklarskiej Porębie. Polecamy noclegi i tanie pokoje w Szklarskiej Porębie.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 28

Latest Images